+421 948 065 776 info@twisk.sk

E-shop

Úvodná stránka E-shop Česká republika Pamätné 2020-2001 2020 - 2001 Strieborné mince Mince a medaily Pamätná strieborná minca, 200Kč Kryštof Harant z Polžíc a Bezdružíc proof

Pamätná strieborná minca, 200Kč Kryštof Harant z Polžíc a Bezdružíc proof

  • Minimálna objednávka 1ks

52.3 € (vrátane DPH)
43.2 € (bez DPH)

Kúpiť Rezervovať

Pokiaľ by sme hľadali najvšestrannejšiu osobnosť českej spoločnosti prelomu 16. a 17. storočia, potom by sme určite a právom narazili na meno Kryštofa Haranta z Polžíc a Bezdružíc. Od narodenia tohto diplomata, maliara, hudobného skladateľa a predovšetkým spisovateľa, ktorý sa preslávil ako autor jedinečných cestopisov, v ktorých pútavo a s nadhľadom popisuje cudzie krajiny, uplynie tento rok 450 rokov. Česká národná banka preto zvolila práve Kryštofa Haranta a jeho dielo ako nosnú tému mimoriadne vydarenej striebornej dvestokorunovej mince.  

Autorom pamätnej mince z rýdzeho striebra v jedinečnom lesku kvality proof je akademický maliar Vladimír Pavlici. Jeho návrh zvíťazil vďaka osobitnému, ale taktiež dobovo presnému spracovaniu portrétu na averze a znamenite spodobneným historickým motívom, ktoré zdobia reverz. Kryštof Harant z Polžíc a Bezdružíc je druhou dvestokorunovou mincou z tohtoročnej emisie Českej národnej banky, ktorá nasleduje po marcovej pocte Bohumilovi Hrabalovi. Zaistite si ucelenú zbierku týchto obľúbených razieb včas!

Kryštof Harant z Polžíc a Bezdružíc sa narodil v Klenovej. Vďaka svojmu šľachtickému pôvodu získal na svoju dobu veľmi kvalitné vzdelanie na dvore budúceho cisára, arcikniežaťa Ferdinanda II. Tyrolského. Vďaka svojim znalostiam potom sprevádzal Ferdinanda na cestách do Talianska, čo evidentne prebudilo v Kryštofovi cestovateľského ducha. V roku 1597 sa vydal spolu so svojim švagrom, Heřmanom Černínom z Chudeníc na púť do Svätej zeme, behom ktorej navštívili Bavorsko, Tyrolsko, Taliansko, Krétu, Cyprus, Tel Aviv, Egypt a pochopiteľne samotný Jeruzalem. Z tejto cesty vzišla jeho najznámejšia kniha „Putovanie, alebo cesta z Kráľovstva českého do Benátok, odtiaľ po mori do zeme Svätej, zeme judskej a ďalej do Egypta“.

Keď sa vrátil do Čiech, bol povýšený Rudolfom II. do panského stavu a zastával na dvore vysoké štátne funkcie. Po smrti cisára navštívil ako vyslanec nového panovníka Matyáša Španielsko, cestopis z tejto púte sa však nedochoval. Následne odišiel zo služieb dvora a usídlil sa na hrade Pecka, kde sa venoval prevažne hudbe. 

V roku 1618 sa zúčastnil stavovského povstania, neskôr taktiež ťaženia na Viedeň. Po Bielej hore bol zadržaný Albrechtom z Valdštejna na Pecke a 21. júna 1621 bol spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi českými pánmi na Staromestskom námestí v Prahe popravený.  

Vykupujeme produkty, ktorých predaj sprostredkúvame. V prípade mincí po individuálnej dohode zaisťujeme ich spätný predaj.

Nominálna hodnota 200 Kč
Materiál Ag 925/1000
Prevedenie Proof
Hmotnosť 13 g
Priemer 31 mm
Hrana Hladká s popisem
Náklad 11500 ks
Autor ak. mal. Vladimír Pavlica
Emisia jún 2014
Emitent Česká národní banka
Razba Česká mincovna